Naša priča
Naša vizija
Vizija Marijinih obroka je da svako dijete prima jedan dnevni obrok na svom mjestu obrazovanja i da svi oni koji imaju više nego što im je potrebno podijele to s onima kojima nedostaju i najnužnije stvari.
Radeći zajedno s ljudima koji dijele naše ideale, vjerujemo da se ova vizija može postići u ovom svijetu u kojem ima dovoljno hrane za sve.
Povijest Marijinih obroka
Marijini obroci nastali su iz dobrotvorne organizacije pod nazivom Scottish International Relief (SIR), koja je osnovana nakon što su Magnus MacFarlane-Barrow i njegov brat Fergus odnijeli pomoć iz svog doma u Škotskoj u Bosnu i Hercegovinu tijekom sukoba 1992. godine.
Tijekom idućih 10 godina, SIR se proširio. Počelo je s izgradnjom domova za napuštenu djecu u Rumunjskoj, pružanjem pomoći oko vraćanja izbjeglica u Liberiju postavljanjem mobilnih klinika i nastavilo se dostavljanjem materijalne pomoći Hrvatskoj i Bosni, kao i financiranjem još mnogo projekata.
U početku se dobrotvorna organizacija uvelike oslanjala na velikodušnost lokalnog stanovništva u njihovom selu Dalmally u Argyllu Škotska, koji su marljivo donirali hranu, deke i druge potrebne stvari, a koji su zatim pohranjeni u obiteljskoj baraci. Ta ista baraka još uvijek služi kao globalno sjedište Marijinih obroka – i Magnusov ured kao izvršnog direktora – sve do danas.
Marijini obroci osnovani su 2002. godine
Udruga Marijini obroci nastala je 2002. godine kada je Magnus posjetio Malavi za vrijeme gladi i susreo majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njezinog najstarijeg sina Edwarda koji su njegovi životni snovi, on je jednostavno odgovorio: “Želim imati dovoljno hrane za jesti i moći jednog dana ići u školu.”
Taj je trenutak bio ključno nadahnuće koje je dovelo do nastanka Marijinih obroka koji su započeli hraneći samo 200 djece u dvije osnovne škole u Malaviju. Danas poslužujemo obroke za 2.429.182 djece svakog školskog dana u 17 zemalja.
Humanitarna udruga je dobila ime u čast Marije, Isusove majke, koja je i sama odgajala svoje dijete u siromaštvu.
Marijini obroci kroz godine
2010
400.000
Marijine obroke svaki školski dan prima 400.000 djece.
Magnus je dobio CNN-ovu nagradu 10 najvećih heroja koju mu je predao naš prijatelj i globalni ambassador, holivudski glumac Gerard Butler.
Pohvalio je Magnusa zbog njegovog rada i rekao: “Svakoga dana Magnus daje do znanja djeci da su bitna, da je nekome tisućama milja daleko stalo do njih.”
2011
500.000
500.000 djece svakog školskog dana prima Marijine obroke.
Dok nastavljamo provoditi naše programe školske prehrane, udružili smo snage s dugogodišnjim prijateljima u Malaviju i južnoafričkoj dobrotvornoj organizaciji Gift of the Givers (Darovi darovatelja) da bismo dostavili što više hrane za hitne slučajeve i pomogli održati na životu preko 40.000 gladnih ljudi u Somaliji.
2012
700.000
700.000 djece svakog školskog dana prima Marijine obroke.
Kad je to postao njegov glavni posao, Scottish International Relief je službeno promijenio svoj naziv registrirane dobrotvorne organizacije u Marijini obroci.
2014
900.000
Marijine obroke svaki školski dan prima 900.000 djece.
Broj djece koja primaju Marijine obroke nastavlja rasti zahvaljujući velikodušnosti naših podupiratelja. Približavamo se brojci od jednog milijuna djece koja su nahranjena svakog školskog dana.
2015
1.000.000
1.000.000 djece prima Marijine obroke svaki školski dan.
Marijini obroci objavljuju vijest da sada osiguravaju obroke za milijun djece svakog školskog dana. Kako bi proslavili nevjerojatnu prekretnicu, HarperCollins objavljuje Magnusovu knjigu “Baraka koja je nahranila milijun djece”.
2021
2.058.099
Marijine obroke svaki školski dan prima 2.058.099 djece.
Marijini obroci slave posluživanje obroka za više od 2 milijuna djece svakog školskog dana. Baraka koja je hranila 2 milijuna djece (dopunjeno izdanje Magnusove knjige iz 2015.) objavljena je kako bi se obilježio taj trenutak.
2023
2.429.182
Marijine obroke svaki školski dan prima 2.429.182 dijete.
Ove godine obilježava se 20 godina globalnog programa školske prehrane Marijinih obroka, koji donosi nadu gladnoj djeci u partnerstvu s nekim od najsiromašnijih zajednica svijeta.