Stvorite račun / Prijava

Osjećaj se kao kod kuće!

Trenutno pregledavaš našu hrvatsku stranicu, ali naša obitelj seže diljem svijeta.

Kako bi bio siguran da podržavaš lokalnu organizaciju Mary’s Meals, molim te odaberi svoju zemlju s popisa u nastavku.

Ako ne vidiš svoju zemlju, nemoj brinuti! Možeš koristiti naš Međunarodni site.

Kaša poslužena u čašicama

Obilježen Svjetski dan kaše u Marijinim obrocima

10. listopada obilježavamo Svjetski dan kaše – jer znamo da kaša ima moć promijeniti živote

Objavljeno

U Malaviju, Zambiji, Zimbabveu, Beninu i Liberiji mališanima poslužujemo šalice kuhane kaše obogaćene vitaminima, što im pomaže da uče i rastu. Zato svake godine 10. listopada obilježavamo Svjetski dan kaše – jer znamo da kaša ima moć promijeniti živote. Djeca koja primaju obroke svjedoče: „Škola je važna jer vam pomaže u stvaranju budućnosti.“

 

U nedjelju, 9. listopada 2022., proslavili smo Dan kaše u zagrebačkom naselju Dubrava, u Župi Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije, te u Župi Svete obitelji u Slavonskom Brodu.

Posjetitelji Dana kaše

Župljani su imali mogućnost isprobati kašu koju poslužujemo djeci u našim programskim zemljama, družiti se s našim volonterima i saznati više o radu Marijinih obroka. Zahvaljujući ovogodišnjem Danu kaše 538 djece idućih godinu dana primat će obroke, dobiti obrazovanje te kao dobro nahranjeni i obrazovani odrasti u muškarce i žene koji će svoje zajednice izdići iz siromaštva i svoju ovisnost o pomoći privesti kraju.

 

Na ovogodišnjoj proslavi Dana kaše posebno nas je dirnula priča jedne starije gospođe, koja je rekla: „Mislila sam dati donaciju za dvoje djece kako bi imali godinu dana obrok u školi, a onda me nešto potaknulo da bih ipak mogla donirati makar za jedan red djece u učionici. Zamislila sam ih kako imaju priliku ići u školu, što me je učinilo radosnom te sam odlučila darovati za desetero djece. To je gotovo pola razreda.“

Volonteri na Danu kaše u Zagrebu

Kašu "likuni phala" osmislile su časne sestre u Malaviju. Naziv kaše nastao je po mjestu Likuni, u kojem djeluju časne sestre, a riječ "phala" na svahili jeziku znači kaša. Ona se sastoji od kukuruza, soje i malo šećera, a obogaćena je vitaminima i mineralima, zbog čega je jednostavna za transport, kuhanje i pristupačne je cijene. Izrađuje se od lokalno uzgojenih namirnica, čime se potiče razvoj gospodarstva u siromašnim zemljama gdje djeluju naše kuhinje. Djeca primaju kašu najčešće u šalicama koje sami donose u školu.

Simbol skromne šalice ima veliko značenje za Marijine obroke jer djeca u njima dobivaju svoj hranjivi obrok na mjestu obrazovanja.

Zahvaljujući volonterima, koji su duša Marijinih obroka, priča o Marijinim obrocima sve se više širi i na taj način uz pomoć podupiratelja dolazimo do sve većeg broja gladne djece koja čekaju Marijin obrok.

Kaša poslužena u čašicama